انجمن رمز ایران
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
هم‌اندیشی اعضای حقوقی انجمن رمز ایران در سال 96
چهارمین نشست اعضای حقوقی انجمن رمز ایران با موضوع «ارزیابی امنیتی، رمز ایمنی و پایداری کسب‌و‌کار» برگزار شد.
هم‌اندیشی اعضای حقوقی انجمن رمز ایران در سال 96
نشست هم‌اندیشی زمستانه اعضای حقوقی انجمن رمز ایران با سخنرانی نماینده مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، دکتر محمدعلی هادوی، مدیر آزمایشگاه دانشگاه صنعتی مالک اشتر، مهندس هادی کریمی نیسیانی، معاون قرارگاه پدافند سایبری کشور و مهندس عباس حسینی، مدیرعامل شرکت امن‌پرداز به موضوع «ارزیابی امنیتی، رمز ایمنی و پایداری کسب‌و‌کار» پرداخت. 
 
نماینده مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری در این رویداد درباره چالش‌های ارزیابی و اقدامات انجام‌شده در رفع آنها و گام‌های پیش رو در چالش‌ها و فرصت‌های کسب‌وکار افتا صحبت کرد و دغدغه‌هایی همچون تداخل وظایف، عدم استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی،‌ طولانی بودن فرایند ارزیابی، ضرورت ارزیابی امنیتی در چارچوب استانداردهای ملی و بین‌المللی، امن‌سازی چرخه تولید، بازارسازی در حوزه خدمات افتا و ضرورت ارتقای دانش افتای مورد نیاز در سطح کشور را مطرح کرد.

هادی کریمی نیز از تقسیم‌بندی مراکز و زیرساخت‌های کشور به مراکز حیاتی، حساس و مهم سخن گفت و اینکه در هر کدام بنابر سطح اهمیت به موضوع امنیت پرداخته می‌شود. وی کار اساسی قرارگاه پدافند سایبری را امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی و حساس برشمرد و همچنین بر حمایت کامل قرارگاه از محصولات بومی امنیت تاکید کرد.

در ادامه محمدعلی هادوی درباره چالش‌های علمی و عملیاتی ارزیابی امنیتی سخن گفت و ذی‌نفعان فرایند ارزیابی روی محصول را شامل، ارزیاب، تولیدکننده، بهره‌بردار (مشتری) برشمرد و در نقد تضمین و اندازه‌گیری امنیت به نبود روش‌های دقیق و عمیق علمی برای تضمین سطح امنیت اشاره کرد.

عباس حسینی نیز بر ضرورت حمایت از محصولات بومی تاکید کرد و از ضرورت رسیدن به درک مشترک درباره سنجه‌های ارزیابی و تبدیل آنها به معیارهایی برای بهبود کیفیت و نه موانعی برای تولیدکنندگان سخن گفت. توجه به هزینه بالا و زمان‌بر بودن فرایند ارزیابی محصولات را نیز از مشکلات عمده‌ای خواند که در این زمینه برای تولیدکنندگان وجود دارد.

در پایان این نشست نیز یک جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد که طی‌ آن به دغدغه‌هایی همچون نبود سخت‌گیری کافی در ارزیابی محصولات خارجی و در مقابل برخورد سخت‌گیرانه در مورد محصولات داخلی، موانع گمرکی و چالش‌هایی که تولیدکنندگان و فعالان کسب‌وکار افتا با آن روبرو هستند به بحث گذاشته‌شد.
تاریخ:
1397/01/14
تعداد بازدید:
466
منبع:
Copyright @ 2010-2015 Iranian Society of Cryptology. All rights reserved.
Powered by DorsaPortal